Czarter na jezioraku

Wejście na Gerlach czy kajaki?

Spływ kajakiem czy wejście na Gerlach - co wybrać?

wejście na Gerlach

Spływ kajakiem czy wejście na Gerlach?

Południe Polski pełne jest atrakcji i malowniczych krajobrazów. Wakacje w górach kojarzą się przede wszystkim ze wspinaczką. Może to być na przykład wejście na Gerlach lub inny szczyt. Konieczna do tego celu będzie Tatry mapa. Nie jest to jedyna możliwa forma spędzania wolnego czasu. Świetną propozycją są spływy kajakowe po górskich rzekach. Na co się więc zdecydować, gdy mamy ograniczony czas?

Gerlach - najwyższy szczyt Tatr

Gerlach to najwyższy tatrzański szczyt. Swoją monumentalną sylwetką przyciąga wielu miłośników wspinaczki. Pod względem trudności wejście na Gerlach można porównać do wspinaczki na Orlą Perć. Na najwyższy szczyt Karpat nie prowadzi jednak żaden oznakowany szlak turystyczny. Najczęściej praktykowane przez turystów trasy to :

  • z Doliny Batyżowieckiej przez tzw. Batyżowiecką Próbę - ścieżka ta jest stroma i zawiera elementy wspinaczki częściowo ubezpieczone łańcuchami.
  • z Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę - to najłatwiejsza opcja wycieczki na Gerlach, ale nadal pełna stromych podejść i odcinków wspinaczkowych.

Funkcję bazy wypadowej stanowi górski hotel "Śląski Dom", a stąd wędrówka na szczyt zajmuje od 8 do 10 godzin. Przyjęło się, że na Gerlach wchodzi się przez Wielicką Próbę, a schodzi przez Batyżowiecką Próbę. Dzięki temu na trasie łatwiej zachować bezpieczeństwo podczas wymijania wolniejszych turystów i uniknąć zatorów. Wyprawa na Gerlach odbywa się z przewodnikiem wysokogórskim. W sezonie letnim na jednego przewodnika przypada maksymalnie 3 osoby, natomiast w zimie dwie. Próba samodzielnego wejścia najczęściej kończy się niepowodzeniem, gdyż turyści są zawracani. Gerlach z przewodnikiem to najbezpieczniejsza opcja i jedyna, która daje gwarancję zdobycia szczytu. Świetnym treningiem przed wspinaczką na Gerlach może być przejście kilku odcinków Orlej Perci. Będzie to test naszej kondycji i wytrzymałości. Przed rozpoczęciem wycieczki należy odpowiednio się przygotować. Konieczne okażą się być raki, czekan, liny wspinaczkowa i asekuracyjna, uprząż wspinaczkowa i kask. Należy także pamiętać o odpowiednim obuwiu oraz stroju. Poza dowodem osobistym warto zabrać ze sobą kartę EKUZ.

Spływ Dunajcem

Dla niezainteresowanych wspinaczką górską osób, które preferują inną formę aktywności i spędzania wolnego czasu, idealną propozycją mogą okazać się spływy kajakowe. Ta aktywność staje się coraz bardziej popularna i doceniana przez wielu turystów. Najlepszą opcją spływu w otoczeniu górskiej aury jest rzeka Dunajec. Nurt samoistnie niesie nas w dół, jedynie momentami występują niewielkie fale. Na wielu odcinkach rzeka płynie powoli, dzięki czemu mamy czas na podziwianie górskiego krajobrazu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to to samo, co spływy Wdą bądź Trzebiochą na Kaszubach. Rzeki górskie mają inny charakter i należy się do niego przyzwyczaić, jeśli doświadczenie zdobywaliśmy w innym otoczeniu.

Podstawową zasadą jakiej należy się trzymać, jest umiejętność pływania, założona kamizelka ratunkowa oraz kask. Każdy może spróbować niezależnie od wieku. Obecnie jest wiele firm, które oferują wynajem potrzebnego sprzętu i pomoc doświadczonego instruktora. Osoby, które nie mają doświadczenia w spływach, mogą wybrać kajaki pneumatyczne, które są łatwe w sterowaniu i niemal niewywrotne.

To tylko dwie, konkretne propozycje na to jak aktywnie spędzić czas wolny. Jest to jedynie namiastka tego, co oferują nam góry. Warto więc zagłębić się w temat i odkryć piękno górskiej natury.

wejście na GerlachTatry mapawycieczki na Gerlachwyprawa na GerlachGerlach z przewodnikiemspływy Wdą

Powiązane wpisy

Spływy Wdą

Spływy Wdą to super przygoda i wiele atrakcji

Spływy kajakowe Kaszuby

Udany wypoczynek to spływy kajakowe Kaszuby

Mokasyny żeglarskie

Mokasyny żeglarskie czy warto je wybrać na jacht?

Czarter jachtów Iława

Czarter jachtów Iława - aktywny odpoczynek

Mapa Tatr czy mapa kajakowa?

Czy mapa Tatr jest tym samym co mapa kajakowa?